Boyle-Mariotte-ov zákon

MD02798C

Dostupnosť: Posledné kusy skladom

Jednoduché použitie, môžu s ním manipulovať žiaci pri laboratórnych cvičeniach. Skladá sa z injekčnej striekačky s vloženým snímačom teploty, ku koncu ktorého je pripojený snímač tlaku. Poškodeniu teplotného snímača bráni bezpečnostný mechanizmus a tlakový senzor je mimo dosah žiakov, lebo sa nachádza vnútri púzdra prístroja. Tlak a teplota sa odčítaju súčastne na dvoch bežných multimetroch. Jednoducho sa dá overiť, že súčin tlaku a teploty je konštantný. Teoretický výpočet absolútnej nuly sa dá uskutočniť zazátkovaním striekačky a jej zahriatím pomocou fénu. Výsledky sú veľmi presné a od známej hodnoty (0K = -273°C) sa líšia maximálne o niekoľko stupňov. Meraním tlaku možno sledovať priebeh chemickej reakcie. Jednoduchosť, výkonnosť, a pomer cena/kvalita predurčujú prístroj k všestrannému využívaniu na hodinách fyziky. Technické údaje: analógový výstup 10mV = 1kPa, analógový výstup 10mV = 1°C, rozmery: 240mm x 127mm x 37mm. Dodáva sa s návodom na používanie. Doporučené príslušenstvo: symetrický zdroj +/- 15V 400 mA, 2 multimetre.