Fyzika názorne - Kmitanie DVD

11400036A

Zviditeľníme si priebeh kmitania závažia na pružine. Kmitanie niekedy potrebujeme tlmiť, pozrieme sa ako. Vytvoríme si predstavu, ako vzniká zvuk v syntetizátore a potešíme sa zaujímavými Lissajousovými obrazcami, vytvorenými jednoduchým Blackburnovým kyvadlom. Zhodnotíme, aký význam má nútené kmitanie a rezonancia. Pozrieme sa, ktorý periodický pohyb je harmonický. Povieme si, na čo je dobrá veličina „tuhosť pružiny“. Vysvetlíme si, prečo sa nemôžeme bez námahy trvalo hojdať na hojdačke a prečo môže byť tlmenie aj užitočné. Zviditeľníme si pohyb ramien mechanickej ladičky. Ukážeme si, že princíp hudobného syntetizátoru je podobný ako kmitanie viacerých závaží na viacerých pružinách pod sebou. Lissajousove obrazce nás môžu očariť pri skladaní kolmých kmitov Blackburnovho kyvadla. Ukážeme si, ako môžeme nútiť zariadenie trvalo kmitať a prečo je dobré poznať vlastnú frekvenciu zariadenia. Naznačíme si, aká dôležitá je rezonancia. Témy: Harmonické kmitanie, Zložené kmitanie, Nútené kmitanie.