Fyzika názorne - Trenie DVD

Z odporových síl sa podrobne venujeme statickému aj dynamickému šmykovému treniu a valivému odporu. Kvalitatívny popis je vhodný pre žiakov základnej školy, kvantitatívne vyjadrenie hlavne pre žiakov strednej školy. Ukážeme aj niektoré praktické aplikácie. Pri sledovaní medzinárodného turnaja v stolnej hre si uvedomujeme, že buď neplatí prvý Newtonov zákon, alebo existuje sila, ktorej pôvod nie je bezprostredne viditeľný. Tak objavujeme treciu silu. Z odporových síl sa oboznámime ešte s valivým odporom, ktorému sa tiež nepresne hovorí valivé trenie. Napriek tomu, že trenie považujeme za príťaž a komplikáciu pri pohybe, uvidíme, že bez trenia by veľa pohybov nebolo možných. Pre vyššie ročníky vysvetlíme aj zmysel kvantitatívneho vyjadrenia trenia. Pri tom všetkom sa snažíme sledovať praktické aplikácie. Bude nám jasné, prečo používame valivé ložiská. Témy: Kinematické trenie kvalitatívne, Kinematické trenie kvantitatívne, Príčiny a dôsledky šmykového trenia, Valivé trenie, Valivé ložisko, Praktické technické využitie.